Treenit 36-40

  1. Kuinka paljon maksaa 5,0 kg jauhelihaa, jos 2,0 kg maksaa 12 euroa?
  2. Inkeri on maksanut 30 euroa maksavasta voiteesta 20 euroa ja Ulla 10 euroa. Kuinka 1,2 litran voide jaetaan tyttöjen kesken?
  3. VW Passat 2,0 TDI 125 kW kuluttaa maantieajossa 5,1 l/100 km.
    1. Kuinka paljon se kuluttaa maantieajossa 250 km:n matkalla?
    2. Kuinka pitkän matkan maantiellä sillä voi ajaa 32 litralla?
  4. Kolmeen annokseen pastakastiketta tarvitaan 200 g tonnikalaa. Kuinka paljon tonnikalaa tarvitaan kahdeksaan annokseen?
  5. Kirjekuorien täyttämiseen ja postimerkkien liimaamiseen kului 13 oppilaalta 7 tuntia. Kuinka suuri oppilasryhmä tarvitaan, jotta toinen samanlainen postitusurakka valmistuisi
    1. 3,5 tunnissa,
    2. 2 tunnissa?